2016 Avrupa Kupası Ev Sahibi Ülke Fransa

Türkiye bu yıl Avrupa Kupası futbol şampiyonası turnuvası katılmaya hak kazandı. Haziran 10’da başlayacak olan tuırnuva 2016 Avrupa Kupası ev sahibi ülke Fransa oldu. Yapılan oylama ile seçilen Fransa bir kez daha organizasyonu yöneten isim olarak en çok ev sahipliği yapan ülke ünvanını almaya hak kazandı.

İtalya ile birlikte oylamada Fransa’ya rakip olan Türkiye, ne yazık ki bir oy ile organizsyonu Fransa’ya bıraktı. Tek bir oy ile kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Türkiye 2008 yılında da aynı nedenle üzüntü yaşamıştı.

Fransa’da yapılma kararı verilen ve Avrupa Kupası şampiyonluk maçları 10 Haziran 2016’da başlayacak. Turnuva ilk eleme maçı olacak olan Fransa – Romanya karşılaşması 10 Haziran günü oynancak.

Takımların Eşleşmesi

24 ayrı takımı 6 gruba ayıran torba kurası Paris’te yapıldı. Kura ile eşleşen takımlar 10 Temmuz tarihinde yapılacak olan final maçına kadar sırasıyla ilk eleme, son 16 turu ve çeyrek final maçlarından mücadele edecek. Yarı finale kalan takımlar arasında 6-7 Temmuz’da oynancak maçlar sonrası 10 Temmuz’da büyük final maçı yapılacak.

2016 Avrupa Kupası Türkiye için büyük önem taşıyan futbol organizasyonlarının başında geliyor. 24 farklı ülkenin dahil olduğu bu organizasyona A Milli Takımı en son 2008 yılında katılma şansı bulmuş ve yarı finale kalarak ülkemize büyük heyecan yaşatmıştır.

Bu yıl yine teknik direktör Fatih Terim ile yola çıkan ay-yıldızlılar D grubu rakipleri İspanya, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti ile yapacağı ilk eleme maçları sonrası ülkemize şampiyonluk heyecanı yaşatacak.

Avrupa Kupası Büyük Final Ne Zaman?

Haziran ayının ikinci haftası başlayacak olan Avrupa Kupası futbol turnuvasında ilk olarak gruplara ayrılan takımlar arasında ilk eleme turu maçları oynanacak. Bir üst tur olan son 16 turu 25-27 Haziran’da yapılacak maçlar sonrası takımları çeyrek finale taşıyacak. 30 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında önceki turları atlamayı başaran takımlar arası yapılacak maçlar ile yarı finale çıkacak ülkeler belirlenecek.

2016 Avrupa Kupası nerede yapılacak açıklandıktan sonra belirlenene yarı final maçları 6-7 Temmuz’da son kalan takımlar ile yapılacak. 10 Temmuz Pazar saat 21:00’da ise final ile şampiyon takım zafere ulaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir