2016 Avrupa Kupası Fikstürü ve Finalleri

Dört yılda bir düzenlenen en büyük müzik organizasyonları arasında olan Avrupa Futbol Şampiyonası, bu sene ilk defa yirmi dört takım ile oynanacaktır. 1960 yılından bu yana aralıksız olarak düzenlenen en iddialı ve takip edilen spor organizasyonlarından olan turnuva, 10 haziran – 10 temmuz 2016 tarihleri arasında spor severlere şahane bir futbol ayı yaşatmayı planlamaktadır.  Turnuvada bugüne kadar olmamış bir durum olduğu içi, futbol severler heyecan ile gelişmeleri beklemektedir. Şu anda turnuvanın tüm detayları belrilenmiş ve kamu oyuna sunulmuştur.

2016 Avrupa Kupası maçları konusunda merak ettiklerinizi birçok spor portalından görebilir ve güncel haberleri de takip edebilirsiniz. Turnuvaya katılan takımlar arasında daha önce başarı elde eden takımlar da mevcut, daha önce herhangi bir başarı elde edememiş takımlar da mevcut. Bu nedenle turnuva bizi şaşırtabilir de, şaşırtmayabilir de.

Ev Sahibi Ülke Adayları, Stadyumlar ve Takımlar

Bu sene için ev sahibi ülke adayları Türkiye, Norveç, İsveç, İskoçya, İrlanda, Rusya, Galler, Fransa ve İtalya olmuştur. 2010 yılında Cenevre’de bu seneki turnuvanın ev sahibi takımı belirlenmiştir. Fransa, Türkiye ve İtalya dışında kalan ülkeler turnuvanın elemelerinden adaylıklarını çekmiştir. İki aşamalı yapılan eleme sisteminde, İtalya ilk aşamada elenmiştir. Fransa ve Türkiye ikinci aşamada başa baş mücadele verse de, Fransa bir oy ile ev sahibi ülke olmayı başarmıştır.

Fransa bu konuda tecrübeli bir ülkedir. Fransa’da çeşitli yerlerde olacak olan maçlar, şehir olarak Lyon, Paris, Marsilya, Saint Dennis, Villeneuve-d’ascq, Bordeaux, Nice, Lens, Toulouse ve Saint Etienne gibi şehirlerde stadyumlarda yapılacaktır. Lyon, Nice, Boredeaux stadyumları yeni stadyumlar iken, diğer stadyumlar geliştirilmektedir Stadyum kapasiteleri 33.000 ile 80.000 arasında değişmektedir.

Turnuva takımları arasında; Fransa, İspanya, Slovakya, Ukrayna, Galler, Rusya, İzlanda, Türkiye, İrlanda, İsveç, Kuzey İrlanda, İsviçre, İngiltere, Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, İtalya, Rusya, Romanya, Polonya, Arnavutluk, Portekiz, Belçika bulunmaktadır.

2016 Avrupa Kupası Format ve Gruplar

Avrupa Şampiyonası formatında çok büyük bir fark yoktur. Sadece takımların sayısı artmıştır. Turnuvada totalde 6 grup vardır ve bu grupların hepsi dörderli gruplardan oluşmaktadır. Bu takımlar ve gruplar 53 takım arasından belirlenmiştir. Ön elemelere Fransa ev sahibi olduğu için, Rusya da son şampiyon olduğu için katılmamıştır.

2016 Avrupa Kupası fikstür belirlemiş ve kamuoyuna 2015 sonunda sunulmuştur. Bu nedenle grupları ve grupların yapacağı maçlar, stadyumları ve diğer detayları inceleyebilir ve sorunsuz olarak takip edebilirsiniz.

2016 Avrupa Kupası Türkiye Fikstürü ayrıntılarını incelediğimiz zaman Türkiye’nin D grubunda Hırvatistan, İspanya ve Çek Cumhuriyeti ile birlikte olduğunu ve üçüncü sırada yer aldığını görmekteyiz. Kuşkusuz rekor takım İspanya zorlu bir rakiptir.

A harfinden R harfine total altı grubun olduğu turnuvada; gruplar şöyle:

A Grubunda olan takımlar arasında sıra ile; Fransa, Romanya, Arnavutluk ve İsviçre vardır.

B Grubunda sıra ile; İngiltere, Rusya, Galler ve Slovakya yer almaktadır.

C Grubunda sıra ile; Almanya, Ukrayna, Polonya ve Kuzey İrlanda vardır.

D Grubunda sıra ile yer alan ülke takımları; İspanya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye ve Hırvatistan.

E Grubunda; Belçika, İtalya, İrlanda ve İsveç yer almaktadır.

F Grubunda; Portekiz, İzlanda, Avusturya ve Macaristan sıra ile yer almaktadır.

Grup üçüncüleri sıralamasında A, B , C, D tepede yer alırken; E ve F grubu üçüncüleri çizgi altında kalmaktadır. Eleme aşamasında da son on altı, çeyrek finaller, yarı final ve final sıra ile oynanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir